Certyfikaty SSL: Czym są i dlaczego je stosujemy?

W dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej transakcji i interakcji odbywa się online. Bezpieczeństwo strony internetowej jest kluczowym elementem dla zarówno użytkowników, jak i właścicieli stron. Jednym z głównych narzędzi zapewniających tę ochronę są certyfikaty SSL (Secure Sockets Layer). W tym artykule zgłębimy, czym dokładnie są certyfikaty SSL, jakie rodzaje istnieją, jak działają, oraz dlaczego są one tak istotne dla bezpieczeństwa w internecie.

Co to jest certyfikat SSL i jakie jest jego główne zadanie?

Certyfikat SSL (Secure Sockets Layer) jest to mały plik danych używany do ustanowienia bezpiecznego i zaszyfrowanego połączenia między serwerem, a przeglądarką internetową użytkownika. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie poufności, integralności i autentyczności danych przesyłanych między Tobą a serwerem. Innymi słowy, certyfikat SSL chroni Twoje i dane Twoich Klientów przed nieuprawnionym dostępem i manipulacją podczas ich przesyłania przez internet.

Kiedy odwiedzasz witrynę internetową z certyfikatem SSL, przeglądarka ustanawia bezpieczne połączenie z serwerem za pomocą protokołu HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure). Dzięki temu połączeniu, dane przesyłane między przeglądarką, a serwerem są szyfrowane. Oznacza, to że są nieczytelne dla osób trzecich podsłuchujących ruch sieciowy. Szczególnie wrażliwymi danymi mogą być dane osobowe poufne, transakcje internetowe na określone kwoty z numerami kart kredytowych, hasła.

Ponadto, certyfikat SSL uwierzytelnia tożsamość serwera. Daje to Tobie pewność, że łączą się z prawdziwą witryną internetową, a nie z fałszywą stroną stworzoną przez cyberprzestępców.

W skrócie, główne zadanie certyfikatu SSL to zapewnienie bezpieczeństwa danych przesyłanych przez internet poprzez szyfrowanie połączenia i uwierzytelnienie serwera. Pomaga chronić Ciebie i klientów przed atakami typu „Man-in-the-Middle” oraz buduje zaufanie do witryny internetowej.

Jakie są inne zalety stosowania certyfikatów SSL niż tylko ochrona przesyłanych danych?

Oprócz zabezpieczenia danych, stosowanie certyfikatów SSL ma wiele innych zalet, które przyczyniają się do lepszej jakości usług online oraz do budowania zaufania użytkowników. Oto kilka dodatkowych zalet:

  1. Wiarygodność i zaufanie: Klienci unikają stron internetowych bez certyfikatu SSL jeszcze zanim zdążą je otworzyć i przeczytać informacje na przykład o ofercie. Wynika to z faktu, iż przeglądarki internetowe często ma sym początku (jeszcze przed wyświetleniem strony) o tym informują. Witryny internetowe z certyfikatem SSL są oznaczone jako „bezpieczne” w przeglądarkach internetowych. Daje to użytkownikom pewność, że strona jest autentyczna i godna zaufania.
  2. Lepsza pozycja w wynikach wyszukiwania: Wyszukiwarki internetowe, takie jak Google, preferują witryny zabezpieczone certyfikatem SSL. Przyczynia się do lepszej widoczności strony w wynikach wyszukiwania.
  3. Zabezpieczenie przed phishingiem: Certyfikaty SSL pomagają w identyfikacji fałszywych stron internetowych stosowanych do przeprowadzania ataków phishingowych. Chroni to użytkowników przed kradzieżą danych osobowych i finansowych.

Wszystkie te korzyści sprawiają, że stosowanie certyfikatów SSL staje się nie tylko kwestią bezpieczeństwa. Są także istotnym elementem budowania zaufania użytkowników, poprawy doświadczenia online i pozycjonowania w Google.

Jakie są rodzaje certyfikatów SSL?

Rodzaje certyfikatów możemy podzielić na trzy grupy i dzielimy je w zależności od:

  • rodzaju i ilości domeny,
  • rodzaju walidacji,
  • odpłatności

Przybliżmy to.

Rodzaj i ilość domen

  1. Certyfikat jednodomenowy (Single Domain SSL Certificate) – Certyfikat ten jest ważny tylko dla jednej określonej domeny i nie obejmuje jej subdomen. Jeśli chcesz zabezpieczyć więcej niż jedną domenę, musisz zakupić osobny certyfikat dla każdej z nich.
  2. Certyfikat wielodomenowy (Multi-Domain SSL Certificate lub Unified Communications Certificate – UCC). Pozwala na zabezpieczenie kilku domen i/lub subdomen za pomocą jednego certyfikatu. Jest idealny dla firm posiadających wiele witryn internetowych lub subdomen działających pod różnymi nazwami domen. Certyfikat wildcard (Wildcard SSL Certificate): Jest przeznaczony do zabezpieczania domeny oraz wszystkich jej subdomen. Pozwala na zabezpieczenie nieograniczonej liczby subdomen, które są bezpośrednimi lub pośrednimi poddomenami danej domeny.

Rodzaj walidacji

  1. DV – Domain Validated (Weryfikacja Domeny): Certyfikaty DV są najprostszym rodzajem certyfikatów SSL. Weryfikują one jedynie prawo użytkowania domeny przez właściciela certyfikatu. Proces weryfikacji polega na potwierdzeniu, czy wnioskujący o certyfikat jest właścicielem lub kontroluje domenę. Wykonuje to, zazwyczaj poprzez wysłanie wiadomości e-mail na adres wymieniony w rekordzie WHOIS lub poprzez umieszczenie specjalnego pliku na serwerze domeny.
  2. OV – Organization Validated (Weryfikacja Organizacji): Certyfikaty OV przeprowadzają bardziej szczegółową weryfikację, nie tylko domeny, ale także organizacji posiadającej domenę. Proces ten obejmuje sprawdzenie informacji o firmie, takich jak nazwa, adres i numer rejestracyjny, aby potwierdzić jej istnienie i legalność. Certyfikaty OV są zatem bardziej wiarygodne niż certyfikaty DV, ponieważ potwierdzają tożsamość organizacji, co przyczynia się do większego zaufania użytkowników.
  3. EV – Extended Validation (Rozszerzona Weryfikacja): Certyfikaty EV są najbardziej zaawansowanym i wiarygodnym rodzajem certyfikatów SSL. Przechodzą one najbardziej restrykcyjny proces weryfikacji, który obejmuje gruntowną analizę i potwierdzenie tożsamości firmy, w tym sprawdzenie prawdziwości informacji kontaktowych, rejestracji firmy, oraz weryfikację fizycznej istotności biznesowej. Strony internetowe z certyfikatami EV są oznaczone specjalnym zielonym paskiem w przeglądarce, co jest najwyższym sygnałem zaufania dla użytkowników. Jest głównie używany przez banki, sieci telekomunikacyjne.

Odpłatność

  • Bezpłatne – Przykładem bezpłatnego certyfikatu jest Let’s Encrypt, który waliduje na poziomie DV (jak wyżej opisano). Część firm hostingowych może natomiast pobierać opłaty za samą jego instalację.
  • Platne – Do tej grupy zalicza się certyfikaty, które walidują nie tylko domenę, ale również organizację (OV i EV). Ich koszt zależny jest od usługodawcy hostingowego. Może w pierwszym roku być niski, za to jego odnowienie na kolejne lata może być znacznie wyższe

Jaki wybrać certyfikat SSL?

Jeśli prowadzisz stronę internetową wykorzystująca jedną domenę, a która nie zawiera w sobie nazwy Twojej firmy, to warto wykorzystać darmowy certyfikat Let’ Encrypt. Można go również powielać dla ewentualnych subdomen.

Jeśli natomiast korzystasz z nazwy firmy w swojej domenie, to warto pomyśleć o płatnej wersji OV. Nie jest to wymagane. Podnosi jednak walory bezpieczeństwa świadomym użytkownikom.

Jeśli prowadzisz firmę, której domenę jest ściśle związana z nazwą Twoje firmy i prowadzisz usługi na masową skalę np. świadczenie usług telekomunikacyjnych, to warto przemyśleć certyfikat EV. Dzięki czemu uwiarygadniasz nie tylko prawo do domeny, ale i do swojego znaki towarowego.

Podsumowując

Certyfikaty SSL są nieodłącznym elementem zapewnienia bezpieczeństwa w internecie. Dzięki nim, użytkownicy mogą czuć się pewniej podczas korzystania z witryn internetowych. Ty jako właściciel strony internetowej możesz zbudować zaufanie i lojalność swoich klientów. Dlatego też, każda witryna internetowa powinna zadbać o to, aby posiadać właściwy certyfikat SSL, a tym samym chronić swoje dane oraz zapewnić bezpieczeństwo i zaufanie swoim klientów.

Learn how we helped 100 top brands gain success